Odhod iz Ljubljane do enega od bližnjih letališč, od koder bomo preko enega večjih evropskih letališč poleteli globoko proti afriškemu jugu, do Windhoeka, glavnega mesta Namibije. Med sprehodom po mestnem središču, si bomo ogledali glavne znamenitosti prestolnice, ki so večidel vezane na kolonialno preteklost mesta: luteransko novogotsko Kristusovo cerkev, najstarejšo zgradbo v mestu – trdnjavo Alte Feste, spomenik neodvisnosti. Na prijetnem Post Street Mallu se bomo lahko dotaknili ostankov meteorita, ki je pred 500 milijoni let padel na površje Namibije. Proti koncu dneva se zapeljemo še skozi sosesko Katatura, kjer so v času apartheida naselili temnopolto prebivalstvo in ki kaže popolnoma drug obraz kot moderni center mesta. Namestitev v hotelu. Večerja in nočitev. (L in V)
Po zajtrku bomo zapustili Windhoek in osrednji del države ter se odpravili proti severu. Spremljala nas bo ravna pokrajina, polna termitnjakov, med njimi pa bomo lahko mnogokrat opazili pavijane in divje svinje. Sredi dneva se bomo ustavili v rezervatu Cheetah Coservation Fund, ki je del mogočnega platoja Waterberg. Z malo sreče nas v razgibani pokrajini čakajo prva srečanja z divjimi živalmi, ki živijo znotraj rezervata. V prvi vrsti je rezervat zavetišče za ogroženo vrsto velike afriške mačke, geparda. Seznanili se bomo z njihovim življenjem, s posledicami, ki jim grozijo zaradi človekove vse večje bližine, ter trudom aktivistov za ohranitev življenj in življenjskega prostora velikih mačk. Zvečer bomo prespali v bližini Narodnega parka Etosha. Večerja in nočitev. (Z, V)
Naslednja dva dneva bomo preživeli v edinstvenem narodnem parku Etosha. Za ljubitelje narave in živali je to pravi raj na zemlji. Osrednji del parka je ogromna slana puščava, t.i. ponev, ki se le ob redkih priložnostih napolni z vodo, obdaja pa jo širok pas suhe savane, ki slovi po svoji neverjetni živalski raznolikosti. Na površini veliki kot Slovenija najdemo več kot 110 vrst sesalcev, 340 vrst ptic in 110 vrst plazilcev. Gazele, zebre in žirafe nas bodo spremljale tako rekoč na vsakem koraku, z malo sreče pa lahko vidimo tudi štiri predstavnike t.i. afriških »velikih pet« (slona, nosoroga, leva in leoparda). Oba dneva v parku bomo vstajali zgodaj, saj imamo v jutranjem hladu največ možnosti srečati kakšno od živali. Park zapustimo na zahodu, nato pa nadaljujemo pot proti severu do tradicionalnega mesta Opuwa. Večerja in nočitev. (Z, V)
Opuwo je osrednje mesto pokrajine Kaokoland in je zagotovo najbolj afriško mesto na naši celotni poti. Daleč od zelo močnega nemškega kolonialnega vpliva se tod srečujejo različne etnične skupine tega dela Afrike, od ljudstev Herero, Nama, Ovambo, do najbolj znanega plemena Himba, prepoznavnega po svojih z okro pobarvanih, napol golih telesih in neobičajno urejenih laseh. Po zajtrku se bomo odpravili v gričevnato pokrajino in obiskali eno od vaških skupnosti, kjer prebivajo Himbe. Seznanili se bomo z njihovim tradicionalnim življenjem in navadami ter pokukali v njihova prebivališča. Po povratku v Opuwo bomo obiskali še tradicionalno tržnico, popoldan pa se bomo po namibijski divjini odpeljali proti jugu do Palmwaga. Nočitev v enem od lodgov. Večerja in nočitev. (Z, V)
Ta dan se bomo odpeljali vse globlje v deželo Damaraland. Pokrajina tod postaja bolj reliefno razgibana, v redkih naseljih ob cesti pa vse pogosteje srečujemo pripadnike plemena Damara. Na poti do Twyfelfonteina nas čaka ogled heksagonalnih kamnitih stolpičev, imenovanih orgelske piščali in okamenelega gozda – fosiliziranih drevesnih debel, ki so jih sem pred več kot 300 milijoni let zanesli ledeniki. Tu se bomo spoznali tudi z velbičevko, nenavadno rastlino, ki raste samo v Namibiji in ki je za nas še posebej zanimiva, saj nosi ime po slovenskem botaniku Frideriku Velbiču. Pozno popoldan si ogledamo še znamenite, več kot tri tisoč let stare risbe živali, ki so jih v skale vpraskali Bušmani in ki jih je pod svojo zaščito leta 2007 vzel tudi UNESCO. Prespimo v lodgu v slikovitem Twyfelfonteinu. Večerja in nočitev. (Z, V)
Dan začnemo v vasi plemena Damara, kjer bomo spoznali njihova domovanja in se seznanili z njihovim načinom življenja. Pokazali nam bodo, kako zakuriti ogenj brez vžigalnika, nas seznanili z domačimi igrami, obredi in plesi. Sledi vožnja do naselja Uis, kjer se približamo pogorju Brandberg z najvišjim namibijskim vrhom, 2606 metrov visokim Königsteinom. Od tod se spustimo proti morju do obale, ki so ji mornarji zaradi množice nasedlih ladij nadeli ime Obala skeletov. Pri Cape Crossu se je pred 500 leti izkrcal prvi Evropejec Diogo Cão, mi pa si bomo tu ogledali izjemno kolonijo tjuljnov, kjer se jih na dobrem kilometru obale nabere tudi več kot 150 tisoč. Sprehodili se bomo med godrnjajočimi kosmatinci, potem se bomo po najdaljši cesti na svetu, narejeni samo iz strnjene soli, odpeljali do Swakopmunda. Večerja in nočitev. (Z,V)
Po zajtrku nas čaka poldnevni izlet v bližnjo barvito puščavo. Z vozili na štirikolesni pogon se bomo odpeljali v osrčje sipin, kjer bomo spoznali, da so sipine, kljub na videz neprijetnim pogojem polne življenja – najdemo lahko različne hrošče, male kuščarje in tudi kakšnega kameleona. Popoldan bomo imeli prosto, a v Swakopmundu ne bo nikomur dolgčas, saj se lahko odločite za opcijsko vožnjo z ATV vozili po sipinah, obisk odličnega terarija, razstave kristalov, ali pa preprosto samo posedate v kakšni od mnogih kavarn ob obali in uživate v prijaznejši obalni klimi. Swakopmund, nekdanje nemško kolonialno pristanišče, je izredno prijetno in slikovito obalno mesto z izrazitim nemškim pridihom, polno ribjih restavracij in trgovin s spominki afriških rokodelskih mojstrov. Večerja in nočitev. (Z,V)
Po zajtrku obiščemo bližnje mesto Walvis Bay, ki je bilo še do leta 1994 pod angleško oblastjo. Danes je to eno najhitreje rastočih namibijskih mest, med turisti pa znano po največji koloniji plamencev na svetu. Od Walvis Baya nas pot vodi proti Namibski puščavi, enemu najbolj suhih predelov na našem planetu, ki se razteza ob atlantski obali Angole, Namibije in Južne Afrike v dolžini prek 2000 km – po tej puščavi je Namibija dobila tudi svoje ime. Do pozabljenega kraja Solitaire se peljemo po zagotovo najbolj nenaseljenem delu Namibije na naši poti, saj na dobrih 200 kilometrih poti ne bomo srečali niti enega naselja. Ko se suha puščavska ravnina prične dvigovati v reliefno bolj razgiban teren, počasi prihajamo v osrednji del Namibske puščave. Večerja in nočitev v bližini narodnega parka Soussusvlei. (Z, V)
Ta dan bomo pričeli zelo zgodaj, saj nas čakajo barvite sipine narodnega parka Namib-Naukluft, ki so najlepše prav v jutranji svetlobi. Namib- Naukluft je največji nacionalni park v Namibiji in eden največjih na svetu. Poleg izjemne pokrajina se ponaša z bogato favno od hijen in šakalov do raznih vrst antilop. Obiskali bomo slani kotlini Soussusvlei in Deadvlei. Slednja je z odmrlimi debli dreves zagotovo najbolj fotogeničen delček Namibije. Najbolj vztrajni se bodo lahko povzpeli na eno najvišjih sipin na svetu Big Daddy, katere vrh leži več kot tristo metrov nad njenim vznožjem. Čaka nas še obisk okoli trideset metrov globoke in nekaj sto metrov dolge soteske Sesriem, ki so jo v peščeno površje izdolble občasne reke. Ko bo pritisnila popoldanska vročina se bomo že hladili v senci našega lodga v bližini Solitaira. Večerja in nočitev. Naslednji dan po zajtrku se počasi odpravimo nazaj proti glavnemu mestu. Preko strmih gorskih prelazov in skozi globoke doline se počasi pripeljemo spet v bolj ravninski in manj sušen svet, kjer leži tudi Windhoek. Popoldan bo še čas za kakšen krajši sprehod po mestu potem pa sledi transfer na letališče. Začetek povratka proti Evropi in domu, kamor bomo poleteli preko enega večjih evropskih letališč in od tam proti našim krajem. Po pristanku na enem bližnjih letališč avtobusni prevoz v Ljubljano.
** Prevoza na letališče in z letališča nazaj v Ljubljano sta vključena v osnovno ceno potovanja. V primeru odhoda z letališča Jožeta Pučnika je zbirno mesto na letališču. (Z, V in Z, L)
27.5.2025 – Odhodi tudi iz Celja in Maribora – ZAGOTOVLJENO
7.11.2025
Slovenski državljani za vstop v Namibijo potrebujemo vizo.
Slovenski državljani za vstop v Namibijo potrebujemo vizum. Vizum si lahko uredite tudi sami. Za ureditev namibijskega vizuma na Dunaju potrebujete izpolnjen formular, ki ga najdete TUKAJ, fotografijo za dokumente, potni list veljaven še najmanj 6 mesecev od dneva vstopa v Namibijo z najmanj tremi praznimi stranmi, zdravstveno zavarovanje z asistenco v tujini, zadnje tri plačilne liste oz garancijo banke.
Slovenski državljani lahko informacije o vizi za Namibijo dobimo na Ministrstvu za zunanje zadeve Republike Slovenije ali na Veleposlaništvu Republike Namibije na Dunaju. V primeru, da niste slovenski državljan, se za informacije o vizi za Namibijo obvezno obrnite na svoje Ministrstvo za zunanje zadeve oziroma na Veleposlaništvo Republike Namibije na Dunaju. Dodatne informacije glede potovanja v Namibijo lahko dobimo na Veleposlaništvu Republike Namibije na Dunaju.
CEPLJENJA
Za program Namibija potovanje cepljenja niso potrebna
Več informacij o cepljenjih dobite na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, Zaloška 29, 1000 Ljubljana, telefon: (01) 586 39 18.
VARNOST
Za program Namibija potovanje ni varnostnih zadržkov
Svetujemo vam, da ste med potovanjem po Namibiji pozorni na vaše dokumente in lastnino. Za krajo ali izgubo le teh Turistična agencija Odpelji.se ne odgovarja.
Svetujemo vam, da si pred odhodom na potovanje po Namibiji priskrbite overjeno kopijo potnega lista, ki jo shranite ločeno od potnih listov. Če imate možnost, si dokumente, ki jih boste vzeli s seboj na potovanje po Namibiji, skenirate pred odhodom in si jih pošljete na svojo e-pošto, do katere boste imeli dostop tudi med potovanjem.
Priporočamo, da si med potovanjem po Namibiji za vašo varnost vedno in v vsakem hotelu vzamete vizitko z imenom in naslovom hotela. Vizitko boste lahko uporabili, če boste potrebovali pomoč pri povratku v hotel oziroma jo boste pokazali taksistu, ko se boste hoteli vrniti v hotel.
VALUTA
Namibijski dolar (NAD)
V Namibiji lahko potujete z EUR in USD, vendar jih morate zamenjati za lokalno valuto. Menjati se da v hotelih, uradnih menjalnicah, prej pa preverite tečaj, ker rahlo varira.
Ravno tako lahko med potovanjem po Namibiji v nekaterih hotelih poslujete s kreditnimi karticami (Visa, Mastercard, Maestro). Priporočamo, da s seboj vzamete dovolj gotovine.
ELEKTRIČNA NAPETOST
220-240 V. Za električne vtičnice v Namibiji potrebujete adapter.
LOKALNI ČAS
UTC + 2 uri
OBLAČILA IN OBUTEV
Za program Namibija potovanje ni posebnih omejitev
Priporočamo udobna športna oblačila, kakšno srajco ali bluzo z dolgimi rokavi za safari, da vas bo varovala pred soncem in komarji, dolge safari hlače ali jeans, kratke hlače in majice s kratkimi rokavi ter kak kos toplejšega oblačila za zgodnje jutranje in večerne ure. Priporočamo že nošeno obutev, pokrivalo za glavo, sončna očala, visoko zaščito pred soncem, repelent za komarje ter tablete proti driski.
HRANA IN PIJAČA
Namibijska kulinarika
Med potovanjem po Namibiji boste lahko preizkusili namibijsko kulinariko, ki se je razvila na podlagi vplivov raznih etničnih skupin kot so Himbe, Hereri…, ter vplivov nemških in britanskih kolonizatorjev. Hrana je preprosta, sestavlja jo to, kar raste in živi v bližini. Namibijci pojedo veliko sadja, oreščkov, čebulnic, listja raznih dreves ter mleka in mlečnih izdelkov in mesa. Iz mesa pripravljajo razne enolončnice ali pa omake, ki jih postrežejo na primer h koruzni kaši. Tujci so Namibijcem v prehrani priljubili tudi dunajske zrezke in krompir. Ob morju jedo tudi ribe in ostale morske sadeže.
Pri pitju vode vam svetujemo, da pijete samo ustekleničeno vodo. Tudi sladice so v Namibiji posledica evropskih kolonizatorjev. Od brezalkoholnih pijač se dobi veliko tujih pijač, med alkoholnimi pa je najbolj priljubljeno pivo znamke Hansa. Uvažajo tudi južnoafriško vino. Pri pitju vode vam svetujemo, da pijete samo ustekleničeno vodo.
TELEFONIJA
Če boste na potovanju po Namibiji želeli poklicati v Slovenijo, morate uporabiti klicno številko 00386 + območno št. (brez 0) + klicano številko. Če pa želite telefonirati iz Slovenije v Namibijo, morate uporabiti klicno številko 00264 + območno št. (brez 0) + klicano številko.
Mobilni telefoni v Namibiji večinoma povsod normalno delujejo, vendar so pogovori zelo dragi. Svetujemo vam, da se pred potovanjem v Namibijo pozanimate pri vašem operaterju o cenah klicev in sms sporočil. Internet je dostopen v večjih krajih.