Polet iz ljubljanskega ali bližnjega letališča (v tem primeru prevoz iz Ljubljane) preko vmesnega letališča v Teheran.
Po pristanku letala (zgodaj zjutraj) se vkrcamo na avtobus. Odpeljemo se do bližnjega Kašana, ki je bilo priljubljeno mesto šaha Abasa. Ogledamo si tradicionalno kašansko palačo oz. hišo bogatih trgovcev. Navduši nas vrt Fin, ki predstavlja iransko vizijo raja! Pot nadaljujemo do romantične rdeče vasice na koncu sveta, Abiyaneh (Unesco). Prebivalci vasice pod vznožjem gora živijo v svojem filmu. Ohranili so tradicionalen način življenja in nam s tem dajejo priložnost, da spoznamo njihov vsakdan, pokukamo v njihove domove. Sprehodimo se po vasici. Prija nam narava, tradicija, spokojnost, … Vožnja do Isfahana. Namestitev in nočitev. (H, Z)
Zajtrk. “Isfahan je pol sveta!”, očaran nad njegovo lepoto vzklikne francoski pesnik Rainer. Vzklik nas spremlja tudi danes, ko vstopimo v srčiko starega mesta, slast arhitektov in umetnikov z vsega sveta. Ogledamo si glavne znamenitosti; v seldžuški preprostosti čarobno Petkovo mošejo, mestno tržnico in Naqsh-e Jahan – drugi največji trg na svetu, obkrožen z veličastnimi zgradbami preteklosti (Imamova mošeja, palača, dekliška mošeja). Čajček v skrivnostni čajnici, kjer se najde tudi vodna pipa. Prosto popoldne na mestni tržnici je priložnost za nakup eksotičnih spominkov, letečih preprog in preizkus pogajalskih sposobnosti s prekaljenimi poliglotskimi trgovci. Ogledamo si palačo 40-ih stebrov, še eno izmed mojstrovin šaha Abasa. Prost večer lahko preživimo v mestnem središču, ki je pravi kraj za druženje z domačini, ki nas radovedni z veseljem povabijo v pogovor. Spoznajte neskončno prijaznost iranske duše. Nočitev. (H, Z)
Zajtrk. Obiščemo armensko četrt s katedralo Vank ter muzej armenske kulturne dediščine. Vstopimo v puščavo. Popoldne preživimo v vzdušju peščene arhitekture, se sprehodimo po sipini in obiščemo slano jezero, obiščemo tkalce kamelje volne. Kaj pa puščavske soline … Čudovito doživetje! Namestimo se v puščavski hiši in začutimo mehkobo in prijaznost domačinov. Večerja in nočitev pri domačinih. (nočitev pri domačinih, ZV)
Zajtrk. Slovo od domačinov, kajti tu, kjer se je ustavil čas, bi še ostali. V Meybodu obiščemo ledeno hišo, golobnjak ter karavanski dvorec. Vožnja v slano puščavo, kjer visoko v skalovju pred nami vznikne zaratustrijanski tempelj večnega ognja Chak Chak. Vožnja do Jazda. Nočitev. (H, Z)
Zajtrk. Jazd (Unesco) je eno najlepših mest puščavske arhitekture in svetovno središče sledilcev Zaratustre, ki je začetnik prve monoteistične vere v tem delu sveta. Pretresljiv je vzpon do stolpov tišine – starih zoroastrianskih pokopališč, kjer se v tišini poklonimo pokojnim dušam. Obiščemo hram večnega ognja, kajti luč, dragi moji, je nasprotje teme (prerok Zaratustra). Zanimiv je Muzej vode, v katerem podrobno spoznamo kako so se puščavski ljudje prilagodili življenju v puščavi. Popoldne vstopimo v pravljico starega Jazda. Tu se je ustavil čas. Zaživimo v labirintu uličic, spoznavamo blatno arhitekturo puščavskih krajev, pritegnejo nas ulični prizori, kanati (podzemni jarki za vodo) in badgirji (iranska klima naprava). Ujemite veter tudi vi! Obiščemo Petkovo mošejo, ki je ena najstarejših na iranskih tleh. Nočitev. (H, Z)
Zajtrk. Sledi vožnja po stepski iranski plošči, srčiki iranske civilizacije, vse do začetka Velike puščave. Okoli nas bežijo tradicionalni prizori iranskega življenja. Prispemo na iransko ploščo ter si ogledamo grobnico kralja Kira v Pasargadu. Zdi se kot bi Kirov duh še danes lebdel nad deželo … Vožnja po slikoviti ravnici do največje antične perzijske znamenitosti – Perzepolisa. Prestolnica nad prestolnicami Darijevega časa izpred 2.500 let še danes na obiskovalca naredi nepozaben vtis. Če kje, tu spoznamo vso slavo, moč in bogastvo prvega perzijskega cesarstva. V sosednjem Naqsh-e-Rostamu se pri v skalo vklesanih grobnicah poklonimo perzijskim kraljem. Vožnja do Širaza. Nočitev. (H, Z)
Zajtrk. Mesto pesnikov, iranski Pariz, kulturna prestolnica Irana, stara prestolnica dinastije Zand na stiku iranske plošče z visokim gorovjem Zagros; pravijo mu tudi mesto vrtnic, vina in ljubezni … Poznan je po prebivalcih, ki znajo uživati v radostih življenja. Od zunaj si ogledamo citadelo iz 18. stoletja ter se sprehodimo do Nasir ol Molk mošeje, kjer spoznamo pisano notranjost zgradbe v značilnih barvah mesta. Obiščemo eno lepših iranskih tržnic, doživimo pa tudi pietetno vzdušje “emam-zade”, svete grobnice šiitov. Prosto za kosilo. Vrhunec dneva nas čaka v čarobnem vzdušju parkov z mavzolejem velikega pesnika Sadija in Hafisa. Postanemo ob grobu, prisluhnemo njegovim pesmim in doživimo čutnost domačinov. Čudovit vpogled v iransko dušo. Vožnja na letališče in polet proti Teheranu. Vožnja do hotela in nočitev. (H, Z)
Zajtrk. Zgodnji odhod proti Gazvinu in dalje proti Alamutu. Že pot je doživetje zase; zdaj se strmo vzpenja navzgor, že v naslednjem trenutku se spušča v dolino in v nov vzpon … Odpirajo se neverjetni razgledi na mogočno gorsko verigo Elbruza. Panoramski postanki, morda obiščemo domače čebelarje. Na poti nas vabijo preproste vasice s preprostim tradicionalnim življenjem. Sprehodimo se med riževimi polji do slanih izvirov. Prihod v vasico pod Alamutom, neosvojljivo trdnjavo iranskih Ismailcev, ki je od nekdaj buril duhove in navdihnil tudi našega pisatelja Bartola. Na sprehodu na grad se nam dogajajo vasice in enkratna narava. Uščipnemo se v lice – je to ista resničnost, ki jo živimo? Vrnitev v vasico. Večerja. Nočitev v preprostem penzionu in/ali pri domačinih in/ali v vaški šoli ali v šotorih. (ZV, nočitev pri domačinih ali v šoli)
Zajtrk. Zgodnji spust v dolino s panoramskimi postanki na poti. V Gazvinu si pogledamo emam-zade. Na poti proti Zanjanu se ustavimo v mestu Soltaniye, ki je bil v 14. stoletju prestolnica mongolske Ilkanidske dinastije, danes pa lahko občudujemo mongolski mavzolej (UNESCO) sultana Oldžaita, ki slovi kot najtanjša kupola iz opeke ter največja opečnata kupola na svetu. Po obisku Soltaniye se odpravimo do bližnje brezčasne vasice, kjer se sprehodimo in zaživimo življenje domačinov. V skladu s časom imamo za vas presenečenje! Večerni prihod v Zanjan, tipično tradicionalno iransko mesto. Namestitev v hotelu in nočitev. (H, Z)
Zajtrk. Raziščemo Zanjan, ki je znan pod vzdevkom iranski Damask, saj je tu doma izdelovanje nožev in nekdaj krivih sabelj. Odpeljemo se v hriboviti, zasanjani in plemenski Kordestan. Slikovit vzpon je poln panoramskih prizorov in krajših sprehodov. Tu so vasice drugačne in prebivalci so s turbani na glavah … Jih zmotimo pri dnevnih opravilih in pokukamo v njihova bivališča? Vrhunec dneva je obisk veličastnega Salomonovega prestola – Takht–e–Soleiman (UNESCO). Ob svetem jezeru so pripadniki zaratustrijanske vere postavili edinstveno svetišče in v enem od štirih največji ognjenih templjev slavili Ahuro Mazdo. Kraj vas prevzame s posebno energijo. Podoživimo življenje v utrdbi na starodavni poti svile in začimb iz Osrednje Azije v Mezopotamijo. Morda sončni zahod z vulkanske špičke? Vožnja do Takaba. Namestitev v penzionu in nočitev. (P, Z)
Zajtrk. Zapustimo Takab in krenemo proti samemu srcu Iranskega Kurdistana. Dan posvetimo doživetemu spoznavanju kurdskega življenja. Vstopimo v vasice, privoščimo si sprehod in pokukamo v domove. Kako preprosto in prijetno se počutimo. Razmišljamo, kaj nas sploh še lahko moti doma?? Prihod v Sanandaj, ki je glavno mesto iranske province Kordestan, samo po sebi muzej na prostem. Sprehodimo se do centra mesta in si v hiši bogatih trgovcev ogledamo zanimiv muzej o življenju Kurdov. Sprehodimo se še do petkove mošeje, potem pa pot nadaljujemo v kurdsko hribovje do odmaknjene vasice Palangan tam na koncu sveta. Namestitev pri domačinih, večerja in nočitev. (nočitev pri domačinih, ZV)
Zajtrk. Slovo od prijaznih domačinov, kjer bi ostali. A nas pot vodi v Kermanšah, kjer obiščemo zanimive ahamenidske v skalo vklesane reliefe Takht-e-Bostan. Vstopimo v gorovje Zagros in po panoramski cesti potujemo v Horramabad. Horramabad je prestolnica Lorestana, kjer živijo plemenski Lori in tudi sem le redko zanese nogo tujega popotnika. Lori govorijo svoj jezik in živijo na samosvoj način. Obiščemo etnografski muzej o Lorih v utrdbi Falak-o-Aflak in v skladu s časom zaživimo na mestni tržnici. Namestitev in nočitev. (H, Z)
Zajtrk. Po panoramski cesti čez hribe odpeljemo v Hamadan, na poti postanemo v tradicionalni vasici in morda doživimo njihovo gostoljubnost. Hamadan je ena izmed prestolnic nekdanjega Ahamenidskega cesarstva. Ogledamo si mavzolej enega pomembnih filozofov ter znanstvenikov Ibn Sine (Avicenna), ter z nekaj sreče obiščemo nekoč najpomembnejše judovsko svetišče v Iranu, grob Ester in Mordekaja; po želji pa obiščemo tudi ahemenidske reliefe Ganjnameh ob istoimenskih slapovih, ki je priljubljena turistična točka domačinov. Namestitev in nočitev. (H, Z)
Zajtrk. Zgodnji odhod in vožnja v Teheran. Obiščemo Muzej draguljev in čudovito palačo Golestan. Poleg je tržnica, kjer si privoščimo zadnje nakupe. Potem pa se odpeljemo do 435 m visokega stolpa Melal, s čudovitim pogledom na mesto, v njegovem sklopu pa je mnogo restavracij, trgovinic in druge zabave. Tu preživimo večer do odhoda na letališče. (Z, ni nočitve)
Polet preko vmesnega letališča proti Ljubljani ali bližnjemu letališču (v tem primeru še vožnja do Ljubljane). (letalo)
Redna cena:
Aktualna cena:
Namestitev in prehrana: 9 nočitev v hotelih 3-4* z zajtrkom, 1 nočitev v preprostem penzionu, 3 nočitve pri domačinih in/ali v vaški šoli s polpenzionom (puščavska vasica, Palangan, Alamut).
VIZE: Slovenci potrebujemo iranski vizum. Dober mesec pred odhodom vas bomo pozvali, da nam pošljete izpolnjen obrazec v excellu (pošljemo mi), kopijo 2. in 3. strani potnega lista ter barvno fotografijo. Mesec pred odhodom pa boste prejeli nov dopis s prošnjo da predložite original potni list (v njem ne sme biti izraelskega žiga). Vizum bomo urejali na iranski ambasadi v Ljubljani, potne liste pa vam bomo vrnili na dan odhoda. V času urejanja vizuma ( približno tri tedne pred odhodom pa do potovanja) ne boste imeli dostopa do potnega lista.
ZDRAVJE: obveznih cepljenj za to potovanje ni.
CEPLJENJA
Za program Iran potovanje cepljenja niso potrebna
Več informacij o cepljenjih dobite na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, Zaloška 29, 1000 Ljubljana, telefon: (01) 586 39 18.
VARNOST
Za program Iran potovanje ni varnostnih zadržkov.
Svetujemo vam, da ste med potovanjem po Iranu pozorni na vaše dokumente in lastnino. Za krajo ali izgubo le teh Turistična agencija Odpelji.se ne odgovarja.
Svetujemo vam, da si pred odhodom na potovanje v Iran priskrbite overjeno kopijo potnega lista, ki jo shranite ločeno od potnih listov. Če imate možnost, si dokumente, ki jih boste vzeli s seboj na potovanje po Iranu, skenirate pred odhodom in si jih pošljete na svojo e-pošto, do katere boste imeli dostop tudi med potovanjem.
Priporočamo, da si med potovanjem po Iranu za vašo varnost vedno vzamete vizitko z imenom in naslovom hotela. Vizitko boste lahko uporabili, če boste potrebovali pomoč pri povratku v hotel oziroma jo boste pokazali taksistu, ko se boste hoteli vrniti v hotel.
VALUTA
Iranski Rial (IRR)
V Iranu morate EUR in USD zamenjati v lokalno valuto. Boljši so večji bankovci (50 in 100 USD/EUR), saj je menjava za velike bankovce malenkost boljša. Menjati se da v mnogih uradnih menjalnicah in hotelih, prej pa preverite tečaj, ker rahlo varira.
S kreditnimi karticami se v Iranu ne da poslovati, ravno tako ni možen dvig z bankomatov ATM. Zato je potrebo s seboj vzamete dovolj gotovine.
ELEKTRIČNA NAPETOST
220 V, v Iranu za električne vtičnice ne potrebujete adapterja.
LOKALNI ČAS
UTC +3:30 ure
OBLAČILA
Za program Iran potovanje obstajajo uradna pravila oblačenja
Za moške so obvezne dolge hlače, lahko se nosijo kratki rokavi, vendar morajo biti ramena zakrita.
Ženske morajo imeti obvezno pokrite lase. Ruta je lahko ohlapna in ni potrebno, da zakriva celo lasišče. Ruto si morajo ženske nadeti že pred izstopom iz letala. Oblačila morajo biti ohlapna, zgornji deli brez dekolteja, pokrivati morajo cele roke in segati čez boke. Spodnji deli oblačil morajo pokrivati noge do gležnjev, stopala so lahko bosa (sandali, natikači so dovoljeni). Ženske lahko nosijo tudi oprijete hlače, vendar morajo biti boki zakriti z ohlapnim oblačilom. Za make up ni omejitev, ravno tako je dovoljen tudi barvni lak za nohte. Za vstop v verske objekte je ženskam potrebno pokriti celo telo. Chador si večinoma lahko izposodite na vhodu.
Priporočamo lahka oblačila iz naravnih materialov in že nošeno obutev, kot tudi pokrivalo za glavo, sončna očala, zaščito pred soncem, tablete proti driski, repelent za komarje ter kak kos toplejše garderobe.
HRANA IN PIJAČA
Iranska kulinarika
Med potovanjem po Iranu boste lahko uživali v iranski kulinariki. Iranska kuhinja je tudi osnova za mnoge kuhinje Bližnjega vzhoda. Je lahka, zmerno začinjena in zelo aromatična. Iranci so pravi mojstri pri uporabi začimb. Veliko je zelenjave, od mesa prevladuje jagnjetina, ovčetina, piščanci, govedina pa tudi ribe. Ponekod tudi morski sadeži, predvsem raki. Za prilogo jedo največkrat riž. Sladice so kategorija zase. Odlične.
V Iranu boste lahko kupili vse vrste brezalkoholnih pijač vključno z jogurtovimi napitki. Alkohola v Iranu ni, je prepovedan. Pri pitju vode vam svetujemo, da pijete samo ustekleničeno vodo.
Poseben režim glede hrane in pijače v Iranu velja med Ramadanom. V tem času je med sončnim vzhodom in sončnim zahodom muslimanom prepovedano piti, jesti in kaditi. Se pa Iran zaveda pomena turizma, zato so v nekaterih hotelih tudi čez dan odprte restavracije. Nespoštovanje pravil je lahko kaznivo!
TELEFONIJA
Če boste na potovanju po Iranu želeli poklicati v Slovenijo, morate uporabiti klicno številko 00386 + območno št. (brez 0) + klicano številko. Če pa želite telefonirati iz Slovenije v Iran, morate uporabiti klicno številko 0098 + območno št. (brez 0) + klicano številko.
Mobilni telefoni v Iranu večinoma delujejo le po večjih mestih, vendar so pogovori zelo dragi. Svetujemo vam, da se pred potovanjem v Iran pozanimate pri vašem operaterju o cenah klicev in sms sporočil. Brezžični internet je dostopen v nekaterih hotelih, vendar so nekatera socialna omrežja zablokirana.