Transfer na beneško letališče, od koder bomo s špansko letalsko družbo Iberia prek Madrida poleteli v Ekvador.** V prestolnici QUITO bomo pristali v popoldanskih urah po lokalnem času, ki je praviloma šest ur za našim. Namestitev v hotelu in nočitev. Naslednji dan bomo poleteli na vulkansko Galapaško otočje, ki leži približno 1.000 km od ekvadorske obale, in se v kraju Baltra vkrcali na ladjo.
Otočje Galápagos sestavlja 19 otokov in prek 40 otočkov. Arhipelag ne slovi le po enkratnih, mestoma že kar bizarnih krajinskih značilnostih, temveč predvsem po številnih endemičnih rastlinskih in živalskih vrstah, ki so se tam ohranile zaradi odmaknjenosti otočja. Leta 1835 ga je med odpravo legendarne ladje Beagle obiskal tudi Charles Darwin, ki je na osnovi tamkajšnjih opazovanj razvil teorijo o evoluciji živalskih vrst in s tem postavil temelje modernemu raziskovanju v biologiji. Izbrane otoke arhipelaga bomo spoznavali ob udobnem štiridnevnem križarjenju z ladjo, ki bo daljše razdalje preplula ponoči. Dnevi bodo prihranjeni za sprehode in snorkljanje v družbi številnih živali, ki s svojim neverjetnim pomanjkanjem strahu pred človekom obiskovalcem – v morju, v zraku in na kopnem – ponujajo obilo priložnosti za opazovanje, spoznavanje, druženje in fotografiranje. Za sprehode po otokih sta potrebni lažja pohodna obutev in dobra zaščita pred soncem.
Na obalo se izkrcavamo z gumenjaki. Pri tem gre lahko za suho ali za mokro izkrcanje. Pri slednjem si zmočite noge in se nato na kopnem obujete za sprehod po otoku. Snorkljanje z masko in plavutkami in, če vam bodo ekvatorialne vode prehladne, tudi z neoprensko obleko, je bistven sestavni del programa. Našteto opremo vam za približno 8.- $ na dan izposodijo tudi na ladji.
Na otočju se bomo seznanili z različnimi vidiki, od njegovega geološkega nastanka ter razvoja flore in favne pa do prve človeške naselitve. V naravnem okolju bomo opazovali kolonije morskih levov in morske legvane, med katerimi boste lahko tudi zaplavali. V z morjem prekritih ostankih vulkanskih kraterjev lahko občudujemo pisane tropske ribe in velike mante. Častno mesto otoške favne zasedajo želve velikanke, ki jih bomo od blizu spoznali v zavetišču. Seveda pa ne bo šlo brez številnih vrst ptic, od albatrosov, strmoglavcev, pelikanov, kraljevskih burnic do galapaškega sokola. Otočje je zavetje kar 185 vrst ptic, od tega 31 endemičnih.
Predviden potek križarjenja:*
2. dan: Baltra – Seymour Norte
3. dan: Genovesa (El Barranco, Darwinov zaliv)
4. dan: Plaza Sur – Santa Fe
5. dan: San Cristobal – Crianza Jacinto Gordillo – Junco Laguna
* Vrstni red in izbor ogledov se lahko spremeni. Uprava Nacionalnega parka Galápagos si pridržuje pravico do spreminjanja programa zaradi morebitne turistične preobremenjenosti posameznih otokov, a programi tudi ob spremenjenem itinerariju ostajajo vsebinsko primerljivo atraktivni.
Po zaključku križarjenja 5. dne bomo preko Guayaquila poleteli v Quito.
Iz Galapaškega otočja bomo poleteli v Quito. Po pristanku se bomo podali na sever, v razgibano zaledje prestolnice, ki ga zaznamujejo globoke doline in mogočni andski vršaci. Namestitev v značilnem hotelu/haciendi v mestu OTAVALO. Večerja in nočitev. Kraj slovi po eni najlepših indijanskih tržnic v Južni Ameriki, ki si jo bomo ogledali po zajtrku. Sledi postanek v mestecu COTACACHI, kjer so doma znani usnjarski mojstri, nato pa sprehod ob idiličnem jezeru CUICOCHA z otokom sredi vulkanskega kraterja. Vožnja nazaj v Quito in namestitev v hotelu. Večerja in nočitev.
Naslednji dan nas čaka živahna prestolnica, ki leži na nadmorski višini 2.850 m. in se ne ponaša le z očarljivo lego sredi Andov, ampak tudi s čudovitim starim mestnim jedrom, ki velja za največje ohranjeno kolonialno mesto Južne Amerike. Zaradi tega jo je Unesco leta 1978 kot prvo mesto uvrstil na seznam svetovne kulturne dediščine. Ob glavnem trgu s katedralo, mestno hišo ter vladno in nadškofijsko palačo bomo obiskali še jezuitsko cerkev in frančiškanski samostan, ki sodita med najlepše primere visokega baroka v Novem svetu. Po kosilu bomo obiskali točko, kjer je Charles-Marie de la Condamine leta 1736 z meritvami določil ekvatorialno linijo. Tam bomo z eno nogo stali na severni, z drugo pa na južni polobli, v bližnjem muzeju Inti Ñan pa bomo izvedeli več o posebnostih lege ob ekvatorju. Vožnja proti jugu v provinco Cotopaxi. Namestitev v hotelu in nočitev.
Po makadamski poti se bomo odpravili v naravni rezervat na območju veličastnega, pri vrhu s snegom in ledom pobeljenega ognjenika COTOPAXI (5.897 m), ki velja za največji delujoči vulkan na svetu. Ob laguni Limpiopungo (3.830 m) nas bodo med aklimatizacijo ob sprehodu poučili o raznoliki flori v visokogorskem travnatem svetu Andov, ki ga imenujejo “paramo”. Sprehodili se bomo do točke, kjer je en od najlepših razgledov na ognjenik. Z avtobusom se bomo nato povzpeli še naprej do višine 4.300 m. Okoli poldneva se bomo posvetili tržnici v kraju SALASACA, ki slovi po značilnih indijanskih tekstilnih izdelkih. Nadaljevanje poti do mesta Baños in namestitev v hotelu. Večerja in nočitev.
Zjutraj nas čaka eden najlepših prehodov s kordiljere v večno zelena prostranstva Amazonije. Mimo aktivnega vulkana Tungurahua (5.016 m) se bomo spustili skozi slikoviti kanjon reke Pastaza in prispeli v tropski PUYO. Na drugem bregu reke bomo med sprehodom skozi etnobotanični park Omaere uživali ob opazovanju številnih tropskih ptic. V svojevrstnem zavetišču ali živalskem vrtu, kjer biologi skupaj s staroselci skrbijo za tapirje in sladkovodne želve, se bomo seznanili s floro in favno ekvadorskega deževnega pragozda. Ob povratku v andsko višavje bomo opazovali, kako se med vzpenjanjem menjajo klimatski in vegetacijski pasovi. Na poti bomo občudovali cvetoče drevje, bromelije in orhideje, med številnimi slapovi pa tudi slavni PAILON DEL DIABLO s slikovitim 80 m visokim padcem. Zvečer se bomo vrnili v hotel v mestu BAÑOS, ki leži tik pod vulkanom Tungurahua ob številnih termalnih vrelcih. Večerja in nočitev.
Po zajtrku se bomo podali proti mogočnemu ognjeniku CHIMBORAZO (6.310 m), ki je najvišji v Ekvadorju. Zaradi lege ob ekvatorju je njegov vrh tudi najbolj oddaljena točka od središča Zemlje. Pod njegovimi strminami bomo najprej obiskali rezervat, ki obsega 58.560 ha s številnimi barji, ki se napajajo iz snežnih pobočij vulkana. Glavni namen rezervata je program ponovne naselitve vikunj, divjih sorodnic lame. S svojo pašo te živali ohranjajo prvotno rastlinsko odejo in ščitijo vodne vire, ki napajajo številne dele Ekvadorja. Rezervat je tudi izhodišče za vzpone na Chimborazo. Popoldne bomo med vožnjo z avtobusom opazovali črede plašnih vikunj in se vzpeli na 5.000 m. Če boste želeli preizkusiti svoje moči na tej nadmorski višini, boste zadnje korake naredili peš. Zvečer prihod v mesto RIOBAMBA. Namestitev, večerja in nočitev.
Nadaljevanje poti proti jugu po delu Panameriške ceste, ki jo je Alexander von Humboldt poimenoval Avenija vulkanov. Naš prvi cilj bo mestece GUAMOTE, ki se ponaša z enim najbolj pisanih sejmov v deželi. Raziskovanje različnih tržnic zagotovo ne bo dolgočasno za nikogar, za strastne fotografe pa vsekakor enkratna priložnost! Guamote ima približno 5.000 prebivalcev, vendar v gorah, ki ga obkrožajo, živi še 40.000 ljudi v majhnih skupnostih. Spoznali bomo njihovo dejavnost, običaje in tradicijo. Odpotovali bomo do mesta Alausí in obiskali razgledno točko v kraju Pistishí, od koder se odpira pogled na slavni NARIZ DEL DIABLO ali »Hudičev nos«, strmo pobočje, kjer se je ohranil del obsežne železniške proge, ki je svojčas povezovala Guayaquil in Quito.* Nadaljevanje vožnje do mesta Cuenca. Namestitev, večerja in nočitev.
* Želežniško progo obnavljajo že tri leta, dela naj bi se predvidoma končala v drugi polovici leta 2023. Na žalost se je obnova proge zavlekla zaradi varnostnih težav in počasnega napredovanja del.
Po zajtrku obisk arheološkega parka INGAPIRCA, kjer si bomo ogledali najbolje ohranjene ostanke inkovske gradbene umetnosti v Ekvadorju. Inki, ki so prišli sem v poznem 15. stoletju, so tu ustanovili dva centra svoje moči, Ingapirca in Tomebamba. Iz slednje je zraslo današnje mesto CUENCA, ki ob prestolnici Quito predstavlja glavni umetnostnozgodovinski biser iz kolonialne dobe v Ekvadorju in je ravno tako uvrščeno na seznam Unesca. Težko je našteti posamezne spomenike, ki jih bomo videli po kosilu, saj je celo mesto en sam spomenik. Sprehodili se bomo po živahnih trgih, kakršen je Parque Calderon z elegantno mestno hišo ter “novo” in “staro” katedralo. Slikovite dvonadstropne hiše iz republikanskega obdobja vabijo v številne trgovinice. Ogledali si bomo tudi muzej in manufakturo slovitih panamskih klobukov, ki jih od tu izvažajo po celem svetu in ki v najvišjem kakovostnem razredu dosegajo vrtoglave cene. Preostanek dneva bo namenjen samostojnemu raziskovanju mesta in nakupom. Povratek v hotel in nočitev.
Na poti proti pacifiški obali se bomo med prečenjem zahodne kordiljere peljali skozi ledeniško preoblikovano pokrajino narodnega parka CAJAS, ki sega tudi nad 4.000 m visoko. Skozi plasti megle se bomo spustili k vznožju Andov in zopet začutili tropsko klimo. V okolici mesta NARANJAL bomo na značilni plantaži banan izvedeli marsikaj zanimivega o tem pomembnem izvoznem pridelku Ekvadorja. Popoldne nas čaka trimilijonski GUAYAQUIL, največje ekvadorsko mesto, ki je hkrati tudi glavno pristanišče in gospodarsko središče države. Povzpeli se bomo na slikoviti Cerro Santa Ana, kjer stoji stari svetilnik, in se zapeljali po najimenitnejših avenijah vključno z Maleconom, na katerem se meri utrip mesta. Pobožali bomo legvane v Parku Bolivar in si pogledali sedež stare univerze. Po končanih ogledih prevoz na mednarodno letališče, od koder bomo poleteli v Madrid. Naslednji dan sledi polet iz Madrida na beneško letališče Marco Polo in prevoz do Ljubljane.
Doplačilo (na poti):
Doplačila po želji (ob prijavi)
Za vstop v Ekvador mora vaš potni list biti veljaven še najmanj 6 mesecev od zadnjega dne potovanja. Vizum ni potreben.